Navigace: Obsah | Boxy | Hlavní menu | Patička

rakousko - musikschule wels herminenhof

Partnerství naší školy s rakouskou hudební školou probíhá více jak 20 let. První návštěva žáků a učitelů z Grieskirchenu se uskutečnila rok po sametové revoluci a v roce následujícím navštívila Rakousko i naše škola. Zásadní podíl na prohlubování vzájemných partnerských vztahů obou škol měli ředitelé Miloš Žižka a Peter Schneeberger, který později přesídlil jako ředitel do Landesmusikschule Wels. V roce 2009, ještě před přestěhováním školy do nových prostor v kulturním komplexu Herminenhof ve Welsu, ředitel Peter Schneeberger náhle zemřel. Škola dnes sídlí v zrekonstruované historické budově (Herminenhof), kde vedle školy působí i Městská knihovna, Archiv hlavního města a Centrum pro vzdělávání dospělých. Školu navštěvuje více jak 2000 studentů, kteří jsou vyučováni 74 učiteli. Vzdělávání je zde velmi pestré a nabízí 50 různých vzdělávacích zaměření. Např. ve strunných nástrojích je zde možné studovat vedle tzv. "klasických" hudebních nástrojů i tureckou kytaru, chorvatskou obdobu ruské balalajky Tamburizza (škola je hojně navštěvována dětmi z chorvatské národnostní menšiny) nebo elektrickou mandolínu. V oblasti  kreativního dětského zpívání se tradičně pořádá „Dětské pódium“. V rámci výuky žáci navštěvují také hodiny hudební teorie, nejrůznější instrumentální a vokální soubory a orchestry. Velký důraz je zde kladen na vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. V současné době je Musikschule Wels Herminenhof největší hudební školou v Horním Rakousku a ředitelkou školy je paní Martina Franke, M.A.

Videoprezentace města Wels: zde

Webkamera – náměstí Wels: zde

 • Skrýt detail ×
  Knoflíkový akordeon - na to se moc těším!

  Ahoj Míšo, ty jsi se nedávno zúčastnil akordeonové soutěže se skvělým výsledkem, můžeš nám o tom něco říci?

  Byla to soutěž Pražský akordeon ve Stodůlkách a z 21 účastníků v mé kategorii jsem získal Zlaté pásmo. Zahrál jsem si pak i na koncertě vítězů svou oblíbenou skladbu Rytíři na koních, kterou mám moc rád – je to bojovná skladba, kde si představuji souboj rytířů s pohádkovýn drakem.

  Vím, že to nebyla tvá první soutěž, soutěžil jsi už minulý rok na akordeonové soutěži pořádané MŠMT, kde jsi obsadil druhé místo, často hraješ na koncertech, přesto, měl jsi před soutěží trému?

  Chodím ještě na fotbal a v ten samý den jsme měli před soutěží fotbalový zápas. Byl to tedy i závod s časem, abych soutěž včas stihl, takže na trému ani nezbyl čas.

  Soutěžil jsi s klávesovým akordeonem, ale slyšel jsem, že od září chystáš nějakou změnu, povíš nám o tom něco?

  Ano, doteď jsem hrál na klávesový akordeon a od září se těším, že se začnu učit na knoflíkový akordeon. Viděl jsem jich spoustu na soutěži a „knoflíky“ se mi zalíbily.

  Proč, má knoflíkový akordeon nějaké výhody?

  Zkusil jsem si zahrát na akordeon mého pana učitele a všechny tóny jsou blíže u sebe než u kláves. Můžu pak třeba lépe svázat větší intervaly a přitom mít uvolněnou pravou ruku. Nástroj je i menší a přitom má větší rozsah.

  To zní skvěle, a máš už s rodiči vybraný nějaký akordeon?

  Ano, líbil se mi jeden od firmy Hohner – černý s oranžovými pruhy:-), ale ten je moc drahý, stojí 180.000,.Kč. Vybrali jsme ale jiný, také moc hezký a teď už se nemůžu dočkat až ho budu mít.

  Míšo, přeji Ti ať se nového nástroje brzy dočkáš a budeš tak hraním nadále dělat radost sobě i všem svým posluchačům. Děkuji Ti za rozhovor.

 • Doporučujeme >Hlavní stránka