Navigace: Obsah | Boxy | Hlavní menu | Patička

Städtische Musikschule Passau

Städtische Musikschule Passau je „nejmladší“ partnerskou školou ZUŠ Hostivař. Významný podíl na zahájení vzájemné spolupráce mezi oběma školami má učitel trubky a kapelník dechového orchestru JUNIOR pan Josef Zettl, který prostřednictvím úspěšných účastí tohoto orchestru na několika přehlídkách a soutěžích, získal v Bavorsku mnoho užitečných kontaktů. Spolupráci zahájila ZUŠ Hostivař s Městskou hudební školou v Pasově v roce 2011. Oficiálně stvrdila tuto  spolupráci podpisem partnerské smlouvy 25. května 2012. V současnosti navštěvuje tuto školu přes 500 žáků, které vyučuje cca 30 učitelů ve všech instrumentálních, vokálních i souborových zaměřeních. Škola udržuje partnerství nejen se ZUŠ Hostivař, ale také s hudebními školami v Rakousku a Maďarsku. Žáci školy jsou velmi úspěšní při regionálních (bavorských), národních i mezinárodních soutěžích a pravidelně se úspěšně prezentují především nejrůznější hudební soubory. Städtische Musikschule Passau je členem Spolku bavorských pěveckých a hudebních škol a Svazu německých hudebních škol. V roce 2001 byla za velkých finančních nákladů města Pasov přestavěna bývala Montessori škola pro účely dnešní hudební školy. Na cca 1400 m2 se nachází 13 dobře vybavených učeben, 2 kanceláře, 4 hudební sály, sborovna s kuchyňkou, pobytová místnost pro studenty, archiv nástrojů a veškerá potřebná sociální zařízení (sprchy apod.). V suterénu budovy se nacházejí skladovací prostory i cvičebny k využití pro nejrůznější městské umělecké spolky. Ředitelem školy je pan Manfred Herre.

 • Skrýt detail ×
  Knoflíkový akordeon - na to se moc těším!

  Ahoj Míšo, ty jsi se nedávno zúčastnil akordeonové soutěže se skvělým výsledkem, můžeš nám o tom něco říci?

  Byla to soutěž Pražský akordeon ve Stodůlkách a z 21 účastníků v mé kategorii jsem získal Zlaté pásmo. Zahrál jsem si pak i na koncertě vítězů svou oblíbenou skladbu Rytíři na koních, kterou mám moc rád – je to bojovná skladba, kde si představuji souboj rytířů s pohádkovýn drakem.

  Vím, že to nebyla tvá první soutěž, soutěžil jsi už minulý rok na akordeonové soutěži pořádané MŠMT, kde jsi obsadil druhé místo, často hraješ na koncertech, přesto, měl jsi před soutěží trému?

  Chodím ještě na fotbal a v ten samý den jsme měli před soutěží fotbalový zápas. Byl to tedy i závod s časem, abych soutěž včas stihl, takže na trému ani nezbyl čas.

  Soutěžil jsi s klávesovým akordeonem, ale slyšel jsem, že od září chystáš nějakou změnu, povíš nám o tom něco?

  Ano, doteď jsem hrál na klávesový akordeon a od září se těším, že se začnu učit na knoflíkový akordeon. Viděl jsem jich spoustu na soutěži a „knoflíky“ se mi zalíbily.

  Proč, má knoflíkový akordeon nějaké výhody?

  Zkusil jsem si zahrát na akordeon mého pana učitele a všechny tóny jsou blíže u sebe než u kláves. Můžu pak třeba lépe svázat větší intervaly a přitom mít uvolněnou pravou ruku. Nástroj je i menší a přitom má větší rozsah.

  To zní skvěle, a máš už s rodiči vybraný nějaký akordeon?

  Ano, líbil se mi jeden od firmy Hohner – černý s oranžovými pruhy:-), ale ten je moc drahý, stojí 180.000,.Kč. Vybrali jsme ale jiný, také moc hezký a teď už se nemůžu dočkat až ho budu mít.

  Míšo, přeji Ti ať se nového nástroje brzy dočkáš a budeš tak hraním nadále dělat radost sobě i všem svým posluchačům. Děkuji Ti za rozhovor.

 • Doporučujeme >Hlavní stránka