Städtische Musikschule Passau

Städtische Musikschule Passau je „nejmladší“ partnerskou školou ZUŠ Hostivař. Významný podíl na zahájení vzájemné spolupráce mezi oběma školami má učitel trubky a kapelník dechového orchestru JUNIOR pan Josef Zettl, který prostřednictvím úspěšných účastí tohoto orchestru na několika přehlídkách a soutěžích, získal v Bavorsku mnoho užitečných kontaktů. Spolupráci zahájila ZUŠ Hostivař s Městskou hudební školou v Pasově v roce 2011. Oficiálně stvrdila tuto  spolupráci podpisem partnerské smlouvy 25. května 2012. V současnosti navštěvuje tuto školu přes 500 žáků, které vyučuje cca 30 učitelů ve všech instrumentálních, vokálních i souborových zaměřeních. Škola udržuje partnerství nejen se ZUŠ Hostivař, ale také s hudebními školami v Rakousku a Maďarsku. Žáci školy jsou velmi úspěšní při regionálních (bavorských), národních i mezinárodních soutěžích a pravidelně se úspěšně prezentují především nejrůznější hudební soubory. Städtische Musikschule Passau je členem Spolku bavorských pěveckých a hudebních škol a Svazu německých hudebních škol. V roce 2001 byla za velkých finančních nákladů města Pasov přestavěna bývala Montessori škola pro účely dnešní hudební školy. Na cca 1400 m2 se nachází 13 dobře vybavených učeben, 2 kanceláře, 4 hudební sály, sborovna s kuchyňkou, pobytová místnost pro studenty, archiv nástrojů a veškerá potřebná sociální zařízení (sprchy apod.). V suterénu budovy se nacházejí skladovací prostory i cvičebny k využití pro nejrůznější městské umělecké spolky. Ředitelem školy je pan Manfred Herre.