Navigace: Obsah | Boxy | Hlavní menu | Patička

Umjetička škola Matka Brajše Rašana Labin

Škola zahájila výuku ve školním roce 1988/89 v prostorách Národní univerzity v Labinu. Poskytovala tehdy pouze studium hry na klavír, kytaru a akordeon. Ze skromných podmínek se škola díky zaujetí svých pedagogů postupně vypracovala na respektovanou vzdělávací instituci v Labinu. Od roku 1992 získala statut samostatné Základní umělecké školy Matka Brajše Rašana. Žáci se v současné době mohou ve škole věnovat hře na housle, klavír, flétnu, klarinet, saxofon, bicí nástroje a navštěvovat pěvecký sbor či akordeonový orchestr. Nedílnou součástí výuky je i hudební teorie a historie. Kromě pravidelných ročních představení a koncertů se studenti pravidelně zúčastňují mnoha národních i mezinárodních soutěží a velká část absolventů školy je po ukončení studia nadále aktivní v různých městských kapelách, orchestrech či hudebních spolcích. V posledních letech se zájem o umělecké vzdělávání v Labinu zvyšuje a velkou zásluhu na tom má právě necelá dvacítka pedagogů Základní umělecké školy Matka Brajše Rašana v čele s ředitelkou Melitou Lasek, která je klavírním pedagogem.

 • Skrýt detail ×
  Knoflíkový akordeon - na to se moc těším!

  Ahoj Míšo, ty jsi se nedávno zúčastnil akordeonové soutěže se skvělým výsledkem, můžeš nám o tom něco říci?

  Byla to soutěž Pražský akordeon ve Stodůlkách a z 21 účastníků v mé kategorii jsem získal Zlaté pásmo. Zahrál jsem si pak i na koncertě vítězů svou oblíbenou skladbu Rytíři na koních, kterou mám moc rád – je to bojovná skladba, kde si představuji souboj rytířů s pohádkovýn drakem.

  Vím, že to nebyla tvá první soutěž, soutěžil jsi už minulý rok na akordeonové soutěži pořádané MŠMT, kde jsi obsadil druhé místo, často hraješ na koncertech, přesto, měl jsi před soutěží trému?

  Chodím ještě na fotbal a v ten samý den jsme měli před soutěží fotbalový zápas. Byl to tedy i závod s časem, abych soutěž včas stihl, takže na trému ani nezbyl čas.

  Soutěžil jsi s klávesovým akordeonem, ale slyšel jsem, že od září chystáš nějakou změnu, povíš nám o tom něco?

  Ano, doteď jsem hrál na klávesový akordeon a od září se těším, že se začnu učit na knoflíkový akordeon. Viděl jsem jich spoustu na soutěži a „knoflíky“ se mi zalíbily.

  Proč, má knoflíkový akordeon nějaké výhody?

  Zkusil jsem si zahrát na akordeon mého pana učitele a všechny tóny jsou blíže u sebe než u kláves. Můžu pak třeba lépe svázat větší intervaly a přitom mít uvolněnou pravou ruku. Nástroj je i menší a přitom má větší rozsah.

  To zní skvěle, a máš už s rodiči vybraný nějaký akordeon?

  Ano, líbil se mi jeden od firmy Hohner – černý s oranžovými pruhy:-), ale ten je moc drahý, stojí 180.000,.Kč. Vybrali jsme ale jiný, také moc hezký a teď už se nemůžu dočkat až ho budu mít.

  Míšo, přeji Ti ať se nového nástroje brzy dočkáš a budeš tak hraním nadále dělat radost sobě i všem svým posluchačům. Děkuji Ti za rozhovor.

 • Doporučujeme >Hlavní stránka