Akademie III.věku

Akademii umění a kultury Prahy 15 založili z vlastní iniciativy učitelé ZUŠ Hostivař. Chtějí nabídnout nejenom dětem, ale i starším spoluobčanům možnost věnovat se hudbě, výtvarnému umění, tanci a divadlu. Umělecká činnost tak můžeme přispět k posílení jejich duševní i fyzické kondice, potěšit je uměleckou tvorbou a více je tak zapojit do kulturního života. Moderní společnosti dnes nekladou akcent pouze na prodlužování délky života, ale především na podporu zvyšování jeho kvality. Škola se tak může otevřít pro všechny generace a vytvoří se tím skutečný prostor (mikrosvět) mezigenerační solidarity a komunikace. Prospěšné to bude i pro naše žáky, kteří tak získají zkušenost, že potkávání seniorů, kteří s nimi ve stejné škole studují umění, je přirozená součást života.

Ke vzdělávání se mohou přihlásit občané důchodového věku, kteří mají chuť a čas věnovat se aktivně umění na neprofesionální úrovni. Studovat zde mohou i spoluobčané, kteří se pohybují na hranici seniorského věku, ale ještě nemají přiznaný důchod (např. nezaměstnaní, kteří čekají na důchod) a v případě dostatečných kapacitních možností i lidé v kategorii „50 +“. Akademie je otevřena také držitelům průkazů ZTP. Na Akademii se nekonají žádné přijímací zkoušky a jediným kritériem přijetí je zájem o uměleckou činnost pod vedením kvalifikovaných učitelů. Výuka je seniorům poskytována zdarma. Prostorové podmínky, materiální vybavení a lektory poskytuje ZUŠ Hostivař, další výdaje spojené s provozem Akademie hradí MČ Praha 15.

Vzdělávání probíhá formou přizpůsobených individuálních nebo skupinových výuk, přednášek, cvičení, seminářů a koncertů, rozdělených do pololetních částí (tzv. zimních – říjen až leden a letních semestrů – únor až červen). V průběhu vzdělávání nejsou studenti hodnoceni a semestry nejsou zakončeny žádnou zkouškou (posluchači Akademie nejsou pokládáni za studenty ve smyslu zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách).

Vzdělávání se obvykle realizuje jednou za čtrnáct dní a trvá 1 - 2 vyučovací hodiny (účast ve výuce se zaznamenává do indexu). Účastník studia, který splní po roce stanovené podmínky, se stane absolventem I. stupně Akademie umění a kultury Prahy 15 a je mu vydán certifikát na slavnostní promoci. Po ukončení studia má absolvent možnost pokračovat ve vzdělávání ve II. stupni (ukončení studia je po třech letech).

Na vzdělávání v příjemném a inspirativním prostředí umělecké školy se na vás těší kolektiv plně kvalifikovaných a aprobovaných pedagogů!