Navigace: Obsah | Boxy | Hlavní menu | Patička

Akademie III.věku

Akademii umění a kultury Prahy 15 založili z vlastní iniciativy učitelé ZUŠ Hostivař. Chtějí nabídnout nejenom dětem, ale i starším spoluobčanům možnost věnovat se hudbě, výtvarnému umění, tanci a divadlu. Umělecká činnost tak můžeme přispět k posílení jejich duševní i fyzické kondice, potěšit je uměleckou tvorbou a více je tak zapojit do kulturního života. Moderní společnosti dnes nekladou akcent pouze na prodlužování délky života, ale především na podporu zvyšování jeho kvality. Škola se tak může otevřít pro všechny generace a vytvoří se tím skutečný prostor (mikrosvět) mezigenerační solidarity a komunikace. Prospěšné to bude i pro naše žáky, kteří tak získají zkušenost, že potkávání seniorů, kteří s nimi ve stejné škole studují umění, je přirozená součást života.

Ke vzdělávání se mohou přihlásit občané důchodového věku, kteří mají chuť a čas věnovat se aktivně umění na neprofesionální úrovni. Studovat zde mohou i spoluobčané, kteří se pohybují na hranici seniorského věku, ale ještě nemají přiznaný důchod (např. nezaměstnaní, kteří čekají na důchod) a v případě dostatečných kapacitních možností i lidé v kategorii „50 +“. Akademie je otevřena také držitelům průkazů ZTP. Na Akademii se nekonají žádné přijímací zkoušky a jediným kritériem přijetí je zájem o uměleckou činnost pod vedením kvalifikovaných učitelů. Výuka je seniorům poskytována zdarma. Prostorové podmínky, materiální vybavení a lektory poskytuje ZUŠ Hostivař, další výdaje spojené s provozem Akademie hradí MČ Praha 15.

Vzdělávání probíhá formou přizpůsobených individuálních nebo skupinových výuk, přednášek, cvičení, seminářů a koncertů, rozdělených do pololetních částí (tzv. zimních – říjen až leden a letních semestrů – únor až červen). V průběhu vzdělávání nejsou studenti hodnoceni a semestry nejsou zakončeny žádnou zkouškou (posluchači Akademie nejsou pokládáni za studenty ve smyslu zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách).

Vzdělávání se obvykle realizuje jednou za čtrnáct dní a trvá 1 - 2 vyučovací hodiny (účast ve výuce se zaznamenává do indexu). Účastník studia, který splní po roce stanovené podmínky, se stane absolventem I. stupně Akademie umění a kultury Prahy 15 a je mu vydán certifikát na slavnostní promoci. Po ukončení studia má absolvent možnost pokračovat ve vzdělávání ve II. stupni (ukončení studia je po třech letech).

Na vzdělávání v příjemném a inspirativním prostředí umělecké školy se na vás těší kolektiv plně kvalifikovaných a aprobovaných pedagogů!

 • Skrýt detail ×
  Knoflíkový akordeon - na to se moc těším!

  Ahoj Míšo, ty jsi se nedávno zúčastnil akordeonové soutěže se skvělým výsledkem, můžeš nám o tom něco říci?

  Byla to soutěž Pražský akordeon ve Stodůlkách a z 21 účastníků v mé kategorii jsem získal Zlaté pásmo. Zahrál jsem si pak i na koncertě vítězů svou oblíbenou skladbu Rytíři na koních, kterou mám moc rád – je to bojovná skladba, kde si představuji souboj rytířů s pohádkovýn drakem.

  Vím, že to nebyla tvá první soutěž, soutěžil jsi už minulý rok na akordeonové soutěži pořádané MŠMT, kde jsi obsadil druhé místo, často hraješ na koncertech, přesto, měl jsi před soutěží trému?

  Chodím ještě na fotbal a v ten samý den jsme měli před soutěží fotbalový zápas. Byl to tedy i závod s časem, abych soutěž včas stihl, takže na trému ani nezbyl čas.

  Soutěžil jsi s klávesovým akordeonem, ale slyšel jsem, že od září chystáš nějakou změnu, povíš nám o tom něco?

  Ano, doteď jsem hrál na klávesový akordeon a od září se těším, že se začnu učit na knoflíkový akordeon. Viděl jsem jich spoustu na soutěži a „knoflíky“ se mi zalíbily.

  Proč, má knoflíkový akordeon nějaké výhody?

  Zkusil jsem si zahrát na akordeon mého pana učitele a všechny tóny jsou blíže u sebe než u kláves. Můžu pak třeba lépe svázat větší intervaly a přitom mít uvolněnou pravou ruku. Nástroj je i menší a přitom má větší rozsah.

  To zní skvěle, a máš už s rodiči vybraný nějaký akordeon?

  Ano, líbil se mi jeden od firmy Hohner – černý s oranžovými pruhy:-), ale ten je moc drahý, stojí 180.000,.Kč. Vybrali jsme ale jiný, také moc hezký a teď už se nemůžu dočkat až ho budu mít.

  Míšo, přeji Ti ať se nového nástroje brzy dočkáš a budeš tak hraním nadále dělat radost sobě i všem svým posluchačům. Děkuji Ti za rozhovor.

 • Doporučujeme >Hlavní stránka