Navigace: Obsah | Boxy | Hlavní menu | Patička
< zpět
23. 4. 2020

Zpráva ze dne 16.4.2020

Vážené a milé zpěvačky, vážení a milí zpěváci HKS,

zdravím vás všechny v dalším týdnu a přináším nový pozdrav s informacemi.

Níže jsou pro vás připravené 2 skladby:

  • Možná si vzpomenete na skladbu Háj, hou, kterou někdy zpíváme – většinou když máme „volněji“ po některém koncertě nebo když se setkáme na soustředění, kde je více klidu. V této skladbě jde o společné zpívání, vytváření textů, které vás právě napadnou (pokaždé může vzniknout zcela nová píseň – o úplně rozdílných tématech, náladách, myšlenkách, radostech i starostech, prostě o životě tak, jak ho právě vnímáme…) a také při ní jde o to, že ten váš text celá skupina/sbor zazpívá společně po vás. A proto na pracovní nahrávce č. 1 najdete melodii s doprovodem této skladby jako „smyčku“ několikrát za sebou, abyste si připomněli melodii a potom…?
  • K stažení ZDE Háj, hou – melodie + doprovod
  • Až k vám přijde ta pravá nálada na rozjímání, možná trošku vzpomínání na to, co teď společně dělat nemůžeme anebo vás napadne úplně něco jiného…, tak si prostě sedněte a zaposlouchejte se a třeba zjistíte, že už chcete zpívat – tak začněte…
  • Texty – vaše nové sloky, o které se budete chtít podělit, si napište a schovejte. Když budete chtít, podělte se se mnou o ně již teď (telefon, e-mail, WhatsApp…) a když dáte souhlas – tak si je časem vzájemně předáme a budeme vědět, co komu z nás právě jde/šlo hlavou, i když nemůžeme být společně v uč. č. 11 :-(. Nebo si můžete vytvořit svou vlastní nahrávku/video a třeba mi ji poslat a potom si ji společně poslechneme – když budete chtít. Jaký postup si zvolíte, je zcela na vás.
  • Jsem upřímně zvědavá, kolik slok naše společná verze z distanční výuky bude mít :-).
  • A jeden tip na závěr – tu píseň si můžete zazpívat nejen sami pro sebe nebo i pro HKS, ale také třeba doma, když k sobě najdete někoho, kdo se k vám svým hlasem prostě přidá a přidá také verš, sloku…
  • Pro tvoření a vymýšlení slok je třeba dostatek času a žádný stres, tak na sebe nespěchejte a až to přijde a budete mít klid, dejte se do zpěvu – prosím 1. uzávěrka vašich textů bude 4. května (pondělí), ale klidně se ozvěte a pište i dříve.  
  • A tady je ode mě jeden pozdrav pro vás – slova, sloky, přicházely postupně…
  • K stažení ZDE  – Pozdrav Háj, hou od p. uč. Valentové pro HKS
  • A poslední poznámečka – nemyslete a nesoustřeďte se pouze na výsledek (na to, co napíšete, co natočíte, co a jak zazpíváte…), tento „výsledek“ – co vytvoříte, nebude totiž jediný, který může z vašeho zpívání vzniknout. Zkuste se proto zamyslet, co dalšího – důležitého by mohlo být „výsledkem“. Dost možná to pro každého z vás bude něco úplně jiného – ostatně originalitě se meze nekladou :-), a proto se prosím ani nenechte „svázat zadáním“ ode mne. Když se o vaše poznání budete chtít také podělit, poznamenejte si je – těším se na vaše postřehy a na to, co je pro vás důležité.
  • A abychom měli nějakou změnu v náladě a trošku se rozproudili, níže najdete doprovod ke skladbě J. Ježka – David a Goliáš. V klidu si ji připomeňte a zkuste si svižnou píseň s ryze pracovní nahrávkou zazpívat. Příště si ke zpěvu s nahrávkou řekneme více.
  • K stažení ZDE - David a Goliáš
  • Pokud by někdo z vás – nových zpěvaček a zpěváků v HKS potřeboval na tuto píseň noty, dejte mi jen vědět a pošlu vám je.

Pokud byste cokoliv potřebovali, ozvěte se – viz zpráva z 6. dubna 2020, kde jsou možné kontakty na mě.

Ještě jednou vás všechny zdravím a přeji vám klidné dny, zdraví a těším se na zprávy od vás,

Lucie Valentová

  • Skrýt detail ×
    Hornista Honza: vlastním webem proti koronakrizi

    1. Honzo, jak dlouho chodíš do ZUŠ Hostivař a na co hraješ?
    Do ZUŠ Hostivař chodím už pět let, tudíž jsem v pátém ročníku a hraju na lesní roh.

    2. Zjistili jsme, že tvůj další koníček je i programování, jak ses k tomu dostal?
    S programováním jsem se poprvé setkal asi před třemi, čtyřmi roky, a to ve Stanici techniků Vyšehrad, zde jsem chodil na několik kroužků, které mi pomohly se začátky. Během těchto let se stalo programování mým velkým koníčkem a docela jsem se v něm zdokonalil.

    3. Zapojil ses i v rámci současné situace s koronavirem, o co přesně jde?
    Na konci března jsem naprogramoval a spustil webovou stránku „Dobrá pomoc“. Najdete ji na: http://dobrapomoc.jednoduse.cz Cílem této stránky - kromě toho, že jsem se toho při její tvorbě hodně naučil - je propojit lidi, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří ji naopak nabízejí.

    4. Jak tě to vlastně napadlo? Inspiroval tě někdo nebo jsi prostě chtěl sám nějak pomoct?
    Když začala karanténa v celém Česku, tak jsme doma přemýšleli, jak bychom mohli pomoct. Znali jsme spoustu lidí, kteří nabízeli pomoc, a některé, kteří ji naopak potřebovali. Tito lidé o sobě ale navzájem nevěděli a nemohli se proto dobře spojit, tak jsme dostali nápad vytvořit tuto stránku.

    5. A dělal jsi ty stránky sám nebo jsi s někým spolupracoval?
    Stránky jsem dělal úplně sám a když jsem něco nevěděl, musel jsem si to najít na internetu.

    6. Tak to smekáme. Co máš dalšího v plánu s muzikou a s programováním?
    Co se týče hudby, určitě s vámi chci zůstat na této ZUŠ a pokračovat v hraní na lesní roh u paní učitelky Stejskalové a taky v orchestru, doufám, že už brzy ne virtuálně…Programováním bych se jednoho dne chtěl živit, takže s tím budu nadále pokračovat a uvidím, kam se dostanu.

    Jan Štaffa, 15 let, 5. ročník – hra na lesní roh

    Vždycky jsem tak nějak chtěla pomáhat druhým

    Danielo, jak dlouho už na naší škole studuješ zpěv?
    Se sólovým zpěvem jsem v ZUŠ Hostivař začala v šesti letech, takže momentálně studuji 13. rokem. Mimo to jsem o rok později začala i se sborovým zpěvem, který jsem s roční pauzou studovala až do loňského roku.

    Studuješ zároveň dvě vysoké školy a do toho sis vymyslela v loňském roce organizaci benefičního koncertu ve Vinohradské nemocnici. Jak tě to napadlo a pro koho koncert byl určený?
    Když jsem začínala u dobrovolníků, zmiňovala jsem, že už dlouho zpívám a ráda bych jim kdykoliv zazpívala, ať už pacientům nebo dobrovolníkům. Po nějakém čase se naskytla možnost při poděkování dobrovolníkům. Tak jsem se s mojí koordinátorkou domluvila, že by bylo skvělé nějaký koncert pro dobrovolníky uspořádat a poděkovat jim tak za jejich docházení na oddělení.

    Jaké to bylo sama na vlastní pěst takovou akci organizovat? Překvapilo tě něco?
    Myslím, že kdybych měla vše zorganizovat úplně sama, nikdy by se tak skvělá akce neuskutečnila. Primární podnět a zajištění komunikace stran byly sice z mé strany, ale velmi mi pomáhala paní učitelka Valentová a i ostatní učitelé ze školy. Překvapilo mě především to, kolik dětí ze sboru mělo o akci zájem a bylo z nápadu nadšených. Měla jsem totiž trochu obavy, ale ty nakonec byly úplně zbytečné.

    Jak ses vlastně k dobrovolnické práci dostala a co přesně kromě benefičního koncertu, který byl taková třešinka na dortu, pravidelně v téhle oblasti děláš?
    Již nějakou dobu jsem si o dobrovolničení zjišťovala informace. Vždycky jsem tak nějak chtěla pomáhat druhým a když mi bylo 18, prostě jsem si řekla, že do toho půjdu. Náplní mojí role jako dobrovolníka je, že pravidelně každý týden docházím na zvolené oddělení a tam s pacienty dělám to co chtějí, aby se cítili co nejlépe: čteme si, povídáme si, hrajeme hry apod. Kromě těchto týdenních návštěv se pak, pokud můžu, účastním například mikulášské nadílky, kdy s balíčky obcházíme oddělení, nebo vánočního zpívání pro pacienty a dalších akcí.

    Dá se to vlastně všechno stíhat? Zpívání, školy, dobrovolničení, organizace koncertu...
    I když toho není zrovna málo, stíhat se to dá. Samozřejmě jsou lepší a horší období. Já se snažím si věci nějak rozvrhnout a když je nejhůř (což bude asi až o zkouškovém) snažím se nehroutit a říkám si, že pokud nejde o zdraví, bude to v pohodě. Velkou podporou jsou pro mě samozřejmě i rodiče, kteří mi pomáhají, jak jen můžou. A někdy mi taky samozřejmě pomůže kus čokolády :-)

    Bude mít koncert nějaké pokračování v letošním roce?
    Byla bych moc ráda, kdyby se letos dal uskutečnit ještě další koncert, a to opět jako poděkování pro dobrovolníky. Je totiž dle mého názoru opravdu důležité ukázat jim, že si ceníme jejich práce dobrovolníka, kdy každý týden věnují několik hodin svého času, aby pomohli ostatním.

    Tak držíme palce, ať se koncert vydaří, a děkujeme za inspiraci!

    Knoflíkový akordeon - na to se moc těším!

    Ahoj Míšo, ty jsi se nedávno zúčastnil akordeonové soutěže se skvělým výsledkem, můžeš nám o tom něco říci?

    Byla to soutěž Pražský akordeon ve Stodůlkách a z 21 účastníků v mé kategorii jsem získal Zlaté pásmo. Zahrál jsem si pak i na koncertě vítězů svou oblíbenou skladbu Rytíři na koních, kterou mám moc rád – je to bojovná skladba, kde si představuji souboj rytířů s pohádkovýn drakem.

    Vím, že to nebyla tvá první soutěž, soutěžil jsi už minulý rok na akordeonové soutěži pořádané MŠMT, kde jsi obsadil druhé místo, často hraješ na koncertech, přesto, měl jsi před soutěží trému?

    Chodím ještě na fotbal a v ten samý den jsme měli před soutěží fotbalový zápas. Byl to tedy i závod s časem, abych soutěž včas stihl, takže na trému ani nezbyl čas.

    Soutěžil jsi s klávesovým akordeonem, ale slyšel jsem, že od září chystáš nějakou změnu, povíš nám o tom něco?

    Ano, doteď jsem hrál na klávesový akordeon a od září se těším, že se začnu učit na knoflíkový akordeon. Viděl jsem jich spoustu na soutěži a „knoflíky“ se mi zalíbily.

    Proč, má knoflíkový akordeon nějaké výhody?

    Zkusil jsem si zahrát na akordeon mého pana učitele a všechny tóny jsou blíže u sebe než u kláves. Můžu pak třeba lépe svázat větší intervaly a přitom mít uvolněnou pravou ruku. Nástroj je i menší a přitom má větší rozsah.

    To zní skvěle, a máš už s rodiči vybraný nějaký akordeon?

    Ano, líbil se mi jeden od firmy Hohner – černý s oranžovými pruhy:-), ale ten je moc drahý, stojí 180.000,.Kč. Vybrali jsme ale jiný, také moc hezký a teď už se nemůžu dočkat až ho budu mít.

    Míšo, přeji Ti ať se nového nástroje brzy dočkáš a budeš tak hraním nadále dělat radost sobě i všem svým posluchačům. Děkuji Ti za rozhovor.




Hlavní stránka